Про район

Перші згадки про жителів сучасної території Вінницького району сягають до VIII століття до н.е., коли з Прикаспію, через Дон вторглися войовничі племена скіфів. Свідченням того є знайдені під час археологічних розкопок скіфські кургани біля таких населених пунктів, як Переорки, Стрижавка, Тютьки, Лука-Мелешківська, Широка Гребля та ін.

А за перші поселення згадується в історичних джерелах другої половини 12 століття: коли через набіги половців з районів Лівобережжя почалось масове переселення на правий берег Південного Бугу.

Вінницький район розташований в межах лісостепової зони Подільської височини. Річка Південний Буг та її притоки з численними плесами ставків складають густу водну сітку району.

Територія площею в 921 км розляглась навкруг обласного центра – Вінниці.

Через територію району проходять колії Південно-Західної залізниці Київ-Вінниця-Одеса, автомобільні магістралі на Київ, Умань, Кропивницький (в минулому Кіровоград), Дніпро ( в минулому Дніпропетровськ), Херсон, Миколаїв, Одесу, Кишинів, Львів.

Район багатий на корисні копалини: граніт, пісок, глину, торф, але найбільшим його багатством залишається земля та люди.

Район об’єднує 54 населених пункти у тому числі 3 селища міського типу та 51 село. Кількість дворів – 29 тис., населення району складає 75,72 тис.чол.

Об’єкти природно-заповідного фонду створюють прекрасні ландшафтні картини, включаючи заказники загальнодержавного та місцевого значення, пам’ятки садово-паркового мистецтва. Серед них варто відзначити Алею вікових лип, створену у 80-х роках 18 століття солдатами Суворова (село Якушинці), „Стрижавські орхідеї”, де зростає рідкісний в області вид орхідей – пальчатокорінник м’ясо-червоний (селище Стрижавка), Одинокого дуба, вік якого майже 300 років (село Якушинці), джерело ”Бездонне”, яке має лікувальні властивості (село Некрасово), „Малу Софіївку” – ландшафт з різноманітними декоративними та лікарськими рослинами (село Лука-Мелешківська).

Досить цікава є історична спадщина та культурна скарбничка району. Зокрема, у центрі селища Вороновиця – пам’ятка архітектури 18 століття – палац Грохольських-Можайських, який у 1760 році почали будувати польські магнати Грохольські. Нині під дахом цієї споруди працюють два музеї: Вороновицький музей історії авіації та космонавтики ім.Можайського та музей кобзаря Володимира Перепел юка.

Утворення району датується 1923 роком. У 1962 році Вінницький район ліквідовано; села, що входили до нього, ввійшли до складу Калинівського, Немирівського та Липовецького районів. У 1965 році район відновлено і по 2003 рік змін меж не було, а у 2003 році згідно рішення Верховної Ради України до складу району ввійшла Пултівецька сільська рада Жмеринського району, до якої входять три села: Пултівці, Красне, Лисянка.

Багато випало на долю наших предків, їх мудрість накопичувалась поколіннями, а патріотизм та любов до рідної землі відшліфовано поневіряннями та випробуваннями, які посилала їм доля. Це Голодомор 1932-33 років, Велика Вітчизняна війна. Наприкінці 1941 року у Коло-Михайлівському сосновому лісі розпочалось будівництво надсекретного об’єкта, який згодом отримав назву „Ставка Гітлера „Вервольф”. Чотирнадцять тисяч військовополонених будували бункер, а після завершення робіт їх було розстріляно. Весну визволення на змучену землю принесли війська 38-ї армії під командуванням К.С. Москаленка. На фронтах Великої Вітчизняної війни понад 8 тисяч жителів, проявляючи справжній героїзм захищали Вітчизну, з них 5664 не повернулись у рідні домівки, а при звільненні сіл району загинуло 6385 солдат і офіцерів. 7 мешканців району було удостоєно високого звання – Герой Радянського Союзу.

Незважаючи на численні втрати, жителі району поступово повертали селу трудову славу в післявоєнний час. Відроджували колгоспи, відбудовували заводи, млини, теслярські майстерні, кузні, відновлювали роботу лікарень, шкіл, клубів.

Саме завдяки працьовитим та самовідданим працівникам Вінницький район займав перші місця на рівні області, більшість з них удостоєні державних нагород та право носити звання Герой Соціалістичної праці (20), Повний кавалер орденів Трудової Слави (2).

Течія часу стрімка. Чимало вже збіло води. І естафету прийняло нове покоління, яке продовжує впевнено та наполегливо виконувати свою місію, найдостойніших з них удостоєно званням „Заслужений працівник”, нагороджено почесними відзнаками Президента, Міністерств, Орденом княгині Ольги ІІІ ступеня, Орденом за заслуги тощо. Крім того, вихіці з нашого району сьогодні прославляють його своєю працею, діями та вчинками, талантом далеко за межами області.

Сьогодні Вінницький район – це досить потужна складова області, яка займає провідне місце в рейтингу економічних показників.   

Сільськогосподарські підприємства спеціалізуються у рослинництві на вирощуванні зернових та цукрового буряка, а у тваринництві на виробництві м’яса та молока.

У районі працює 13 промислових підприємств, які об’єднані у дві галузі: в переробній працюють 11, в добувній – 2.

Закріпилась позитивна тенденція в розвитку малого підприємництва. В районі зареєстровано 764 суб’єкти підприємницької діяльності, 75 фермерських господарств та майже 4125 фізичних осіб-підприємців.

На території району відкрито 33 приміські автобусні маршрути загального користування, на яких працює понад 100 одиниць автотранспортних засобів.

У районі функціонує 40 загальноосвітніх шкіл, в тому числі – школа-ліцей, школа-гімназія, навчанням в яких охоплено 7292 учні та 18 дошкільних закладів і НВК „Школа І ст.-сад”.

На території району розташований Вінницький державний аграрний університет.

Базову освіту надає молоді Вороновицьке професійно-технічне училище №14.

Медичне обслуговування населення району здійснює Вінницька центральна районна клінічна лікарня; Комунальний заклад «Вінницький районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги», який включає 15 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, 23 фельдшерсько-акушерських пункти та 14 фельдшерських пунктів.

Мережа закладів культури нараховує 40 клубних установ, 43 бібліотеки, 4 музичні школи, 4 музеї. Культурне життя забезпечує понад 200 колективів художньої самодіяльності: вокально-хорові, хореографічні, театральні тощо.

Підсумовуючи сказане, з впевненістю можна стверджувати, що Вінницький район – це багатий та розвитнутий район, і основним його багатством є люди, які роблять його саме таким.

МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ

В районі систему місцевого самоврядування складають 33 сільських, селищних територіальних громад, до складу яких входить 54 населених пункти. Вінницька районна рада представляє спільні інтереси територіальних громад району.

Органи місцевого самоврядування в районі представлені 432 депутатами сільських, селищних рад, 33 сільськими, селищними головами, 36 депутатами районної ради.

За підсумками проведених виборів до районної ради було обрано 36 депутатів районної ради, які представляють шість політичних партій.

В підсумку 36 депутатських мандатів поділили наступні районні організації партій:

 

Перелік політичних партій, які представлені у районній раді, та кількість депутатських мандатів, отриманих кожною партією:

 

1

№40 Вінницька районна організація політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»

10

2

№44 Вінницька районна організація Всеукраїнського об’єднання «Свобода»

3

3

№11 Вінницька районна організація Народної партії

6

4

№82 Територіальна організація політичної партії «Опозиційний блок» у Вінницькому районі Вінницької області

2

5

№13 Вінницька районна у Вінницькій області організація партії «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ»

11

6

№120 Вінницька районна організація Радикальної Партії Олега Ляшка

4

 

Голова районної ради
Шутак Ігор Анатолійович

Зараз немає петицій на які триває збір підписів

Переглянути всі петиції »

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація